Jak rozwijać pasje u dzieci – poradnik dla rodzica

Jak rozwijać pasje u dzieci – poradnik dla rodzica

         Dziecko od najmłodszych lat przejawia chęć uczestniczenia w różnych czynnościach. My jako osoby dorosłe doskonale zdajemy sobie sprawę jak ważne jest robienie tego co się lubi, angażowanie się w zajęcia, które sprawiają, że czujemy się szczęśliwi. Niesamowicie znaczące jest by rozwijającemu się dziecku przekazywać właśnie takie schematy. Zachęcanie dziecka do podejmowania interesujących go aktywności jest krokiem do kreowania się w przyszłości jego pasji i zainteresowań. Niestety bardzo często zdarza się, że sięgamy do naszych własnych schematów – niespełnionych marzeń, które próbujemy przerzucić na nasze dziecko. Pamiętajmy, że każdy człowiek jest indywidualnością – nawet tak mały. Różnimy się od siebie zaczynając od wyglądu po to co lubimy, a czego nie lubimy. Oczywiście zdarzać się będzie, że nasze marzenia mogą stać się również marzeniami naszych dzieci, ale musi to być kwestia ich indywidualnego wyboru. Jeśli nazbyt mocno będziemy naciskać na dziecko w kwestii tego wyboru to prędzej czy później ono stanie się człowiekiem z niespełnionymi marzeniami, a to błędne koło, które należy przerwać.

 Zachęcaj dziecko do podejmowania interesujących go aktywności stymulując jego rozwój. Smyk, który zwraca się do rodzica, aby pomógł mu ułożyć puzzle, wysłuchał jego bujnych opowieści, bądź zachęca do wspólnej zabawy sportowej, wykazuje inicjatywę rozwoju swoich zainteresowań. To rodzic powinien być pierwszą osobą, która zwraca uwagę na pasję swojego dziecka i daje wzmocnienie pozytywne. Najważniejsze co możemy dać dziecku w trakcie odkrywania swoich pasji jest czas. To on jest największą inwestycją w późniejszy wzrost i rozwój dziecka.

Na początku może nam się wydawać, że nasza pociecha interesuje się dosłownie wszystkim. To naturalny proces poznawania świata, a co za tym idzie własnych pasji i zainteresowań. Akceptujmy sposób w jaki to robi. Czasami przywiązanie do jednej konkretnej zabawy może być tylko przywiązaniem, a czasami coś co dostrzeże podczas wyprawy z rodzicami może być iskrą, która zapoczątkuje pasję. Cierpliwość to kolejny ważny aspekt rozwoju pasji i zainteresowań dziecka. Dając mu możliwość poznawania dajemy większą szansę powodzenia. Nie bójmy się pozwolić dziecku na to. Jeszcze przyjdzie czas na opiniowanie decyzji naszej pociechy.

Budując otwartość dziecka na nowe możliwości i techniki poszerzasz jego horyzonty. Systematyczność jest często kluczem do osiągania wysokich wyników. Rozwijanie umiejętności radzenia sobie w konfliktach poprzez ugodowość pomoże dziecku w dobrym funkcjonowaniu w zespole. Pokazywanie sposobów konstruktywnego radzenia sobie ze złością i frustracją uczy dziecko radzenia sobie w trudnych sytuacjach w dorosłym życiu.

Pasje i zainteresowania dzieci pozwalają im na budowanie własnej autonomii, niezależności i pewności siebie. Im bardziej zdobywają pewność w tym co robią, tym mniej potrzebują naszej akceptacji ich kolejnych kroków. To z kolei wzmacnia ich poczucie wartości i w przyszłości może ułatwić kształtowanie stabilnej i wysokiej samooceny.

Zdarza się tak, że podczas odkrywania pasji i zainteresowań dziecko staje się sfrustrowane i zdemotywowane. Dzieje się to głównie w reakcji na porażkę jakiej nasza pociecha doświadcza. Rola rodzica polega w takiej sytuacji na tym, by uwagę skupić przede wszystkim na wysiłku, jakie dziecko włożyło w działanie, na zaangażowaniu i przyjemności, której doświadczyło, a nie tylko na wyniku końcowym.  W ten sposób rodzic może wzmacniać  motywację wewnętrzną dziecka do działania. Motywacja taka w przyszłości ułatwi mu dążenie do celu mimo trudności, ponieważ  będzie potrafiło czerpać przyjemność z wysiłku, a nie tylko oczekiwało na efekt końcowy.

Pamiętajmy też, że dziecko nie może być dobre we wszystkim. Nie zmuszajmy go do nazywania pasjami rzeczy, które nie do końca do niego przemawiają. Nikt nie może być najlepszy w każdej dyscyplinie sportu, ani być muzykalnym nie mając w ogóle poczucia rytmu. Ważne jest by znając wady i zalety dziecka pomóc mu wykreować odpowiednie pasje i zainteresowania.

Aby podsumować wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące rozwoju pasji spójrzmy na te kilka punktów:

  • pozwólmy na doświadczanie rożnych rzeczy, im bardziej różnorodnych tym lepiej;
  • doceniajmy wysiłek dziecka – nawet jeśli dziecko nie odniesie sukcesu, ważne by pochwalić go za włożony wysiłek, a nie tylko efekt końcowy;
  • wzmacniajmy wiarę dziecka w siebie samego – można to robić m. in. przez adekwatne podsuwanie zadań prowadzących do samodzielności dziecka;
  • traktujmy każde zainteresowanie dziecka poważnie, nawet jeśli dla nas nie jest to najbardziej pożądana pasja;
  • pozwalajmy czasem na swobodę i wolność w zabawie i życiu codziennym.

Wspieranie dziecka w dążeniu do własnych pasji i zainteresowań nie jest łatwe. Niejednokrotnie będziemy zderzać się ze zmianami w wyborze nawet pomimo włożonego w to wysiłku czy pieniążków. Nie ulegajmy frustracji! Zróbmy dla naszych dzieci to czego sami byśmy oczekiwali mając tak mało lat i poznając dopiero ten wielki świat.

Opracowała:

Karolina Guźmięga

Artykuł zainspirowany materiałem źródłowym:

https://www.kobieta.pl/artykul/jak-rozwijac-pasje-u-dzieci-to-musi-wiedziec-kazdy-rodzic

Related Images: