Szkoły

Branżowa Szkoła I Stopnia

Szkoła obejmuje trzyletni cykl nauczania i przeznaczona jest dla młodzieży w normie intelektualnej oraz dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim.

Kształcimy w zawodach:

KRAWIEC – realizuje zadania związane z wytwarzaniem oraz wykonywaniem przeróbek i napraw wyrobów odzieżowych. W procesie kształcenia zawodowego kształtowane są umiejętności rozpoznawania materiałów odzieżowych i dodatków krawieckich, określania ich właściwości oraz możliwości zastosowania, dobierania fasonów odzieży do określonych typów sylwetek klientów oraz konstruowania i modelowania form odzieży. Zajęcia praktyczne odbywają się na terenie szkoły w pracowni krawieckiej wyposażonej w maszyny: przemysłowe, wieloczynnościowe o napędzie elektrycznym oraz maszyny specjalne, takie jak: overclok, maszyna przemysłowa dwuigłowa, maszyna komputerowa do haftu, maszyna do wykańczania dzianin oraz urządzenia prasowalnicze. Szkoła przygotowuje absolwentów do zdawania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

Uczniowie którzy nie są w stanie opanować umiejętność szycia na maszynie realizują zatem materiał nauczania, który pozwoli na rozwijanie motoryki małej, czyli wszystkie prace związane z szyciem ręczny takie jak: wykonywanie obrazków, serwetek poznanymi haftami ozdobnymi.

• FOTOGRAF – program nauczania obejmuje łączenie teorii zawodowej poznawanej w trakcie zajęć lekcyjnych z praktyką, a także przedmioty ogólnokształcące, w tym język angielski. Praktyki zawodowe uczniowie odbywają na terenie szkoły w profesjonalnie wyposażonej pracowni fotograficznej (aparaty CANON EOS, komputery z najnowszym oprogramowaniem PHOTSHOPCAMERA RAW, posiadamy drukarki fotograficzne, statywy z głowicą, stoły bezcieniowe, lampy błyskowe z rozpraszaczami na statywach oraz lampy światła ciągłego z rozpraszaczami na statywach, tła fotograficzne). Każdy z uczniów podczas edukacji posiada włąsne stanowisko z oprogramowaniem i sprzetem fotograficznym. W pracowni prowadzimy także zajęcia dodatkowe dla zainteresowanych uczniów. Szkoła jest ośrodkiem egzaminacyjnym, dzięki czemu egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie fotograf uczniowie zdają w dobrze znanej sobie pracowni i na terenie szkoły.

• KUCHARZ – program nauczania obejmuje łączenie teorii zawodowej poznawanej w trakcie zajęć lekcyjnych z praktyką, a także przedmioty ogólnokształcące, w tym język niemiecki. W zawodzie kucharz nauczamy sporządzania potraw i napojów, profesjonalnego dekorowania potraw, obliczania wartości energetycznej i odżywczej produktów spożywczych i potraw, planowania zakupów, prowadzenia działalności gastronomicznej, posługiwania się językami obcymi, współpracowania w zespole.  Praktykę zawodową szkoła organizuje w firmach oferujących usługi gastronomiczne na terenie Polic – Stołówka Szkolna „Maja Ufniarz”, Stołówce Szkolnej „Żywienie Zbiorowe Helena Maga” oraz w Stołówce Szkolnej SOSW Nr 1. Szkoła jest ośrodkiem egzaminacyjnym, dzięki czemu egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie uczniowie zdają w dobrze znanej sobie pracowni i na terenie szkoły.

Szkoła przygotowuje absolwentów do zdawania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

• PRACOWNIK POMOCNICZY OBSŁUGI HOTELOWEJ – program nauczania obejmuje łączenie teorii zawodowej poznawanej w trakcie zajęć lekcyjnych z praktyką, a także przedmioty ogólnokształcące, w tym język niemiecki.

Kształcenie w tym zawodzie odbywa się wyłącznie dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim. Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej wykonuje szeroki asortyment prostych czynności w hotelach i pensjonatach na różnych stanowiskach, takich jak: pomoc kuchenna, pomoc kelnera, pomoc pokojowej itp. W zawodzie tym nauczamy posługiwania się ręcznym i zmechanizowanym sprzętem porządkowym, obsługiwania wyposażenia technicznego sali restauracyjnej (ekspresy, podgrzewacze lub termosy), stosowania środków utrzymania czystości, poza tym prowadzenia wstępnej obróbki owoców, warzyw, mięsa, ryb i grzybów, konserwowania bielizny pościelowej, stołowej i odzieży ochronnej, obsługiwania urządzeń pralniczych, pielęgnowania trawników, kwietników i kwiatów doniczkowych. Praktykę zawodową nasza szkoła organizuje w “Hotelu Park” w Szczecinie, “Hotelu Radisson” w Szczecinie oraz w “Domu Św. Józefa” w Szczecinie.

Szkoła przygotowuje absolwentów do zdawania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

Miejsce odbywania  praktycznej nauki zawodu  w formie zajęć praktycznych dla uczniów Branżowej Szkoły I stopnia w SOSW Nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach  w roku szkolnym 2020/2021

1. KUCHARZ

  • Stołówka Szkolna SOSW Nr 1 Police
  • Stołówka Szkolna Żywienie Zbiorowe H. Maga, ul. Siedlecka 4, Police
  • Bistro Klimat Police , ul. Wyszyńskiego 33a, Police
  • Dom Świętego Józefa, ul. Strzałowska 26, Szczecin
  • Stołówka  Maja Ufniarz , ul. Piaskowa 99, Police
  • Pracownia gastronomiczna SOSW Nr1 Police

2. FOTOGRAF

  • Pracownia fotograficzna SOSW Nr 1 Police

3. KRAWIEC

  • Pracownia krawiecka SOSW Nr 1 Police