Sprawozdanie z pobytu na Malcie

Sprawozdanie z pobytu na Malcie

W okresie od 9 do 23 kwietnia 2023 nauczyciele SOSW nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach Agnieszka Chabasińska, Agnieszka Dobaczewska, Maciej Gapys i Piotr Majka uczestniczyli w szkoleniach zagranicznych w ramach Programu Erasmus +, akcji: krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności uczniów i kadry w sektorze edukacji szkolnej „Otwieramy drzwi – rozwój kadry kluczem do współpracy europejskiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Agnieszka Chabasińska uczestniczyła w kursie organizowanym przez szkołę ETI (Executive Training Insitute Malta). Szkolenie skupiało się na wykorzystywaniu nowych rozwiązań technologiczno informacyjnych. Kurs ten prowadzony był na zasadzie wspólnej pracy nad projektami. Sesje miały formę praktycznych warsztatów wykorzystujących burzę mózgów, analizę i rozwiązywanie problemów. Obejmowały m.in. projektowanie bloga,  webquest’ów pod kątem ich zastosowania edukacyjnego, edycję klipów wideo, oraz wykorzystanie bardzo oryginalnej aplikacji StoryJumper, która zapewnia bogaty zestaw intuicyjnych narzędzi do pisania i ilustrowania opowieści za pomocą których możliwe jest stworzenie wyjątkowych opowiadań,  książek, foto-książek, map skarbów wykorzystując do tego własne zdjęcia oraz dostępne w programie grafiki.  Ogromnym plusem narzędzia jest możliwość współpracy z innymi użytkownikami podczas przygotowywania wspólnego projektu.

W najbliższym czasie pani Agnieszka Chabasińska planuje przeprowadzić szkolenie dla chętnych nauczycieli z wykorzystania najciekawszych aplikacji i platform edukacyjnych poznanych podczas kursu.

Natomiast Maciej Gapys, Agnieszka Dobaczewska, Piotr Majka uczęszczali na kurs z języka angielskiego „General English Course 30+” w szkole EC (English Language Centres). Każdy z uczestników został przydzielony do grupy językowej odpowiedniej do posiadanego poziomu umiejętności z języka angielskiego. W lekcjach w programie 30+ uczestniczyli kursanci z całego świata. Zajęcia odbywały się w formie warsztatów. Konwersacje przebiegały w małych, wielonarodowych grupach. Koncentrowały się na umiejętnościach mówienia, słuchania oraz na próbach zrozumienia różnych akcentów, poznawania innych kultur, zwyczajów. Udział w ćwiczeniach, ułatwiał przełamanie nieśmiałości w mówieniu na poziomie życia zawodowego, jak i osobistego.

Pobyt na Malcie umożliwił nam poznanie kultury, tradycji i zwyczajów. Wielką wartością szkolenia było również poznanie i nawiązanie relacji z ludźmi z innych krajów, innego kręgu kulturowego. Mieliśmy szansę przekazać innym narodowościom informacje o naszej kulturze, zwyczajach i tradycjach. Również nasi nauczyciele przekazywali nam ciekawe informacje dotyczące kultury, tradycji i historii Malty.

Po skończonych lekcjach każdego dnia zwiedzaliśmy Maltę, starając się wykorzystać w praktyce umiejętność posługiwania się językiem angielskim.

Podczas dwutygodniowego pobytu zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc godnych polecenia.

  1. Stolica Malty – Valletta – znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO; jest jedną z najmniejszych stolic Europy i jednocześnie jednym z miast o największym zagęszczeniu zabytków na metr kwadratowy na świecie. Jednym z nich jest Konkatedra św. Jana, w oratorium której przechowywany jest majestatyczny obraz pt. Ścięcie św. Jana Chrzciciela pędzla Caravaggio.
  2. Mdina – Miasto Ciszy. Obecnie miasto zamieszkuje zaledwie kilkaset osób, warto pospacerować wąskimi średniowiecznymi uliczkami i zobaczyć fasady barokowych rezydencji.
  3. Wioska rybacka – Marsaxlokk – port ozdabiają dziesiątki wielokolorowych łódek nazywanych luzzu, które są jednym z największych symboli wyspy. W każdą niedzielę (od rana do południa) w Marsaxlokk odbywa się targ rybny.
  4. Blue Grotto –  malownicza jaskinia wyrzeźbiona w klifie, którą można podziwiać od strony morza
  5. Ħaġar Qim i Mnajdra –  megalityczne świątynie na południowym wybrzeżu Malty, oddalone o około 500 metrów od siebie, stoją dwa kompleksy prehistorycznych świątyń sprzed blisko 6000 lat. Budowle wyróżniają się malowniczym położeniem – stoją na niezabudowanym terenie, a za nimi rozciąga się morze.