Sprawozdanie z pobytu w Maladze
W dniach 06-17.03.2023r. Pani Joanna Wrzosek i Pani Agnieszka Sękowska Jakubowska uczestniczyły w kursie językowym języka hiszpańskiego zorganizowanego w ramach programu Erasmus+, akcji: Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności uczniów i kadry w sektorze edukacji szkolnej „Otwieramy Drzwi – rozwój kadry kluczem do współpracy europejskiej” .
Nasz kurs był prowadzony w Malaca Instituto w Maladze. Na kursie intensywnie uczono nas podstaw języka hiszpańskiego, dodatkowo odbywałyśmy konwersacje w małych grupach. Zajęcia prowadzone były przez doświadczonych nauczycieli, którzy oprócz nauki języka przekazywali nam mnóstwo informacji dotyczących kultury, tradycji i historii Andaluzji. Zachęciło nas to do samodzielnego zwiedzania Malagi, ale także do udziału w zorganizowanych aktywnościach przez Instytut.
Codziennie starałyśmy się wykorzystywać w praktyce poznane słownictwo i zwroty podczas zwiedzania miasta, korzystania z komunikacji publicznej, zakupów. Pozwoliło nam to przełamywać nieśmiałość w mówieniu w obcym języku, w czym dodatkowo pomagała nam niezwykła życzliwość mieszkańców tego pięknego miasta.
Podczas naszego dwutygodniowego pobytu udało nam się zwiedzić wiele ciekawych miejsc.
Pierwszymi z nich były niezwykłe zamki- twierdze, które już po przyjeździe do Malagi przykuły naszą uwagę – górujące nad miastem Alcazaba i zamek Gibralfaro.
Alcazaba jest typem fortyfikacji wznoszonej przez Maurów na terenie Hiszpanii. Jest najlepiej zachowanym tego typu umocnieniem na terenie całej Hiszpanii. Twierdza znajduje się na wzgórzu Gibralfaro, a do jej wejścia przylegają pozostałości teatru rzymskiego, które pochodzą z I wieku p.n.e. W niewielkiej odległości od Alcazaby znajduje się też Castillo de Gibralfaro, Zamek Gribralfaro z XIV wieku.
Zwiedzanie obu budowli daję również możliwość podziwiania panoramy miasta.
Centrum miasta, czyli Centro Histórico to labirynt klimatycznych ulic, w którym nie raz się zgubiłyśmy. W centrum znajdowała się majestatyczna Katedra Wcielenia (Santa Iglesia Catedral Basilica de la Encarnacion), podziwiałyśmy jej wnętrze i skorzystałyśmy z możliwości wejścia na jej dach, z którego po raz kolejny zachwycałyśmy się widokami miasta i górskim pejzażem.
Sobotę poświęciłyśmy na wyjazd z grupą uczestników kursu do Rondy, miasta położonego po obu stronach wąwozu rzeki Guadalevín. Ronda podzielona jest na dwie główne dzielnice – mauretańską, zwaną La Ciudad oraz nowszą (powstałą już po pokonaniu muzułmanów) chrześcijańską El Mercadillo.
Będąc w Maladze, koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Picasso. Słynny artysta urodził się w Maladze, spędził tu swoje dzieciństwo, a w późniejszych latach swojego życia marzył o tym, żeby właśnie w rodzinnym mieście wystawiane były jego prace. W zabytkowym XV-wiecznym Palacio de Buenavista udało się zgromadzić ponad 280 dzieł Picassa, w tym obrazy, grafiki i rzeźby.
Trochę dalej od centrum miast znajduję się miejsce, gdzie można znaleźć wytchnienie i spacerować w otoczeniu przepięknych roślin. Jardin Botánico-Histórico La Concepción to wiejska posiadłość Finca de la Concepción jest jednym z najpiękniejszych i najważniejszych tropikalnych i subtropikalnych ogrodów Hiszpanii oraz jednym z najbardziej cenionych w całej Europie. Spędziłyśmy tam całą niedzielę zachwycając się pięknem natury.
Malaga to nie tylko miejsca o których wspomniałyśmy, to także wspaniałe plaże, port,
parki.