Aktualności

9 listopada 2020

11 LISTOPADA – ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

PAMIĘTAMY!!!

11 LISTOPADA – ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 roku odzyskaliśmy niepodległość, a Rzeczpospolita powróciła na mapę Europy. Józef Piłsudski podjął trudne dzieło odbudowy państwowości polskiej. Polacy znaleźli się we własnym domu!  My mamy dziś szczęście dorastać w wolnym kraju.

W historii Polski, tak się składa,

Był kiedyś ponad wiek niewoli;

Jedenastego listopada

Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka,

By przez szacunek dla przeszłości,

Ten dzień na zawsze dla Polaka,

pozostał Dniem Niepodległości.

Mocarstwa zaborcze: Rosja, Prusy i Austria rozdzieliły nasz kraj między siebie. Polacy nigdy nie stracili ducha, prześladowani, skazani na tułaczkę, wierzyli, że Polska odzyska niepodległość. Ojczyzna była w ich sercach, a swoje dzieci uczyli, jak być Polakami. 123 lata niewoli i walki o wolność. I przyszedł taki czas, który stworzyła historia i przyszedł czas, by wykorzystać tą szansę: 11 listopada 1918 r. zakończyła się I wojna światowa, wszyscy trzej zaborcy przegrali wojnę i nie byli już w stanie przeszkodzić w odradzaniu się państwa polskiego. Polska zmartwychwstała!

Niezłomność, duma i odwaga naszych przodków pozwoliły na przetrwanie Narodu Polskiego podczas 123 lat nieobecności Polski na mapach Europy.

Znając to, co się wydarzyło, możemy zrozumieć teraźniejszość, możemy zrozumieć czasy, w których teraz żyjemy: „Naród bez wiedzy o przeszłości nie jest wart przyszłości”… to słowa Józefa Piłsudskiego. W jesienne dni spełniały się marzenia wielu pokoleń Polaków, którzy mimo prześladowań wytrwali w swej polskości i pragnieniu odzyskania niepodległej Polski. Odwaga, męstwo i upór Polaków spowodowały, że Polska znów stała się wolnym krajem. Jesteśmy winni pamięć tym, którzy odeszli , tym, którzy oddali życie za polskość.

Nasi uczniowie wykonali z okazji obchodów Święta Niepodległości plakaty: wg kolejności: Paweł Nowak, Jakub Kamiński, Martyna Olczyk, Nicole Miler, Nikola Krupińska, Adrian Musiałowski.

Related Images: