Aktualności

1 października 2023

Podsumowanie projektu w Turcji / Balikesir 2023

W dniach 20- 28 września 2023 piątka uczniów SOSW Nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach wraz z dwójką nauczycieli wzięła udział w międzynarodowej wymianie młodzieży w Balikesir – Burhanyie, Turcja. Projekt realizowany był w ramach programu Erasmus + Wymiana Młodzieży dofinansowywanego ze środków Unii Europejskiej.

Jego koordynatorem była organizacja Young Anatolian Athletes z Turcji, a partnerami organizacje z Hiszpanii, Węgier i Rumuni. Projekt stanowił okazję do podzielenia się swoimi doświadczeniami pod kątem pracy z młodzieżą, stworzenia wspólnej przestrzeni działania dla młodych osób bez względu na niepełnosprawność, przekonania religijne, czy status społeczny, jak i podnoszenia kompetencji językowych.

Wspólny projekt “Usuńmy wszelkie barier przez sport” miał na celu integrację osób z niepełnosprawnościami, zdefiniowanie miejsca sportu w integracji, podniesienie świadomości osób z niepełnosprawnościami, zarówno w kraju, jak i za granicą, przełamanie istniejących uprzedzeń, tworzenie sytuacji dających możliwość odnoszenia sukcesów, rozwijanie tolerancji wobec odmienności oraz wspieranie umiejętności językowych.

W projekcie uwzględniono również działania mające na celu rozwijanie kompetencji życiowych młodych ludzi, jak i rozpowszechnianie koncepcji wolontariatu. Działania projektu obejmowały m.in. wspólne aktywności sportowe (min. gra w boccie, siatkówkę, pływanie), tworzenie krótkich filmów edukacyjnych, gier bez barier, rozwiązywanie problemów, tworzenie prezentacji o tematyce projektu, wspólne spędzanie czasu wolnego.

Uczestnictwo w projekcie umożliwiło naszej młodzieży poznanie tureckiej kultury, historii, religii. Wychowankowie wraz z opiekunami brali udział w wycieczkach krajoznawczych, odwiedzali lokalne muzeum, meczet, miejsca użytku publicznego. Poza zajęciami młodzież cały czas przebywała w międzynarodowym towarzystwie, co dało im możliwość lepszego poznania się i nawiązania przyjaźni.

Projekt przyczynił się do rozwoju umiejętności interpersonalnych uczniów, takich jak: komunikacja, radzenie sobie ze stresem, praca w zespole, umiejętności przywódcze, autoprezentacja. Był też lekcją tolerancji i szacunku, które stanowią podstawę owocnego dialogu. Udział w tym projekcie był nauką, egzaminem z szeroko rozumianej dojrzałości. Pobyt w Turcji, uczestnicy projektu z pewnością zapamiętają na długo.

Nikola „ Gdybym miała okazje to na pewno bym pojechała jeszcze raz na ten projekt ponieważ te dni były jedne z lepszych w moim życiu, najchętniej zostałabym w Turcji jeszcze na kilka dni, bardzo lubiłam spotkania na których były różne gry grupowe lub inne projekty tworzone ze wszystkimi, mogłam poznać różne kultury i dowiedzieć się dużo o nich”

Zosia „ energia, która panowała na tym projekcie była prześwietna i mam nadzieje ze na innych projektach jest tak samo, mogłam posługiwać się językiem angielskim w praktyce, gdzie druga osoba nie znała ani grama języka polskiego co dawało niesamowite uczucie, poznanie nowych osób i kultur w jednym miejscu bardzo mnie cieszyło, z wielką chęcią uczestniczyłabym w dalszych projektach, jeżeli byłabym taka możliwość”

Related Images: