Aktualności

15 marca 2024

XII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Chcąc uczcić pamięć tych, którzy walczyli za naszą wolność i suwerenność Ojczyzny, stawiając czoła wszelkim wrogom, w tym aparatowi represji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, po raz kolejny zorganizowany został Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. Żołnierze Wyklęci, działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej, walcząc do końca za wolną Polskę.

Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a w szczególności ich dowódcy, ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle aktualizowanych, ale niepełnych danych, z rąk funkcjonariuszy polskich oraz sowieckich zginęło niemal 9 tysięcy żołnierzy niepodległościowego podziemia, a ponad 4 tysiące wyroków śmierci zostało wykonanych na polskich patriotach przez komunistyczne sądy.

Na podium zwycięzcy w XII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w SOSW Nr1 w Policach

Nie zapomnimy ich poświęcenia i oddania, dzięki któremu dziś możemy cieszyć się wolnością i być obywatelami suwerennego kraju. Ku czci ich pamięci, w dniu 11 marca na terenie naszego ośrodka zorganizowany został XII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wzięli w nim udział uczniowie i wychowankowie naszego ośrodka. Uroczystość rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu państwowego, a następnie posłuchaliśmy historii Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy zostali oznaczeni symbolami i emblematami narodowymi, a w tle powiewały biało-czerwone flagi. Uczniowie, podzieleni na kategorie, rywalizowali o zaszczytne miejsca, zdobywając nagrody, dyplomy i medale. Imprezę po raz kolejny z wielkim zaangażowaniem poprowadził Przemysław Chabasiński, a całość została uwieczniona przez uczniów zajmujących się fotografią pod opieką nauczycieli naszego ośrodka. Zapraszamy więc do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

GALERIA SOSW: XII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Galeria Dulny Foto: Jarosław Dulny – FOTO

Pierwsza galeria ucznia Dominika Drukały: Dominik Drukała – Bieg Pamięci

Related Images: