Aktualności

22 listopada 2023

XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

W dniu 17.11.2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to coroczna bezpłatna akcja edukacyjna, której głównym organizatorem jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego z Poznania. Koordynatorami akcji w naszej szkole były Pani Agnieszka Chmielewska oraz Pani Barbara Zajączkowska.

Akcja ma na celu zachęcanie wszystkich do przypomnienia, utrwalenia i nauki tabliczki mnożenia w formie zabawy. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję do nadrobienia tych zaległości. Dorośli mogą popisać się przez dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.

Przygotowania do obchodów Dnia Tabliczki Mnożenia rozpoczęły się już na kilka tygodni wcześniej, poprzez powtarzanie tabliczki mnożenia na lekcjach matematyki. Uczniowie rozwiązywali zadania i łamigłówki, wypełniali karty pracy oraz grali w gry planszowe, które pomagały im w utrwalaniu znajomości tabliczki mnożenia.

W dniu 17.11.2023 roku uczniowie klas 4-8 szkoły podstawowej podeszli do egzaminu na „Eksperta Tabliczki Mnożenia”.

Komisja egzaminacyjna przygotowała dla każdej klasy losy z zadaniami. Zadania na losach były w różnych wariantach i o różnym poziomie trudności. Każdy uczeń losował zadania, a następnie w ciągu 3 minut musiał je rozwiązać. Podczas egzaminu obowiązywały zasady fair-play: nie można było podpowiadać, ani ściągać.

Z każdej klasy wyłoniono osobę, która zdobyła najlepszy wynik. A byli nimi:

Kl. 4a – Jędrzej Król

Kl. 4b – Piotr Lis

Kl. 5a – Amelia Subda

Kl. 6a – Karolina Grochowska

Kl. 6b – Weronika Wojnicka

Kl. 7a – Adrian Najberek

Kl. 7b – Szymon Warych

Kl. 8a – Jakub Kamiński i Eryk Lipiński

Kl.8b – Mateusz Tomanek

Uczniowie Ci zostali zaproszeni do drugiego etapu egzaminu. Rywalizując między sobą w znajomości i szybkości rozwiązywania działań z tabliczki mnożenia wyłoniono ucznia z klas 4-6 oraz z klas 7-8 , którzy -wykazali się najlepszym wynikiem. Z klasy 4-6 wygrała Karolina Grochowska, a z klas 7-8 najlepszy był Szymon Warych.

Uczniowie za udział otrzymali Tytuł „EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA”, a najlepsi z nich nagrody książkowe.

Uczniowie siedzą przy ławkach szkolnych w klasie, rozwiązują zadania
Nauczycielka trzyma kosz z losami. Uczennica siedzi przy stoliku, ma włożoną rękę do kosza, losuje los z zadaniami.
Grupa uczniów znajduje się w klasie szkolnej. Część z nich siedzi przy ławkach szkolnych, część uczniów stoi. Uczniowie trzymają w rękach dyplomy i książki.
Na tle tablicy, na której wyświetlony jest napis Bierzemy Udział w XIII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia, stoją trzy osoby. W środku stoi uczennica, która trzyma książkę, po jej obu bokach stoją dwie panie.
Na pierwszym planie przy ławce na wózku inwalidzkim siedzi uczeń, trzyma przed sobą książkę z napisem matematyka. Za nim stoją dwie panie. W tle widać innych uczniów.
Na zdjęciu dwóch rzędach przy ławkach szkolnych siedzą uczniowie, przed nimi stoi nauczycielka, która w dłoni trzyma klepsydrę. Na ścianie za nauczycielką wisi tablica multimedialna, na którym wyświetlony jest napis Bierzemy Udział w XIII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.

Related Images: