Aktualności

18 czerwca 2024

ZaPROJEKTowani na sukces

                ZaPROJEKTowani na sukces to tytuł e-booka podsumowującego 14 edycję konkursu „Projektanci edukacji”. Jest to renomowany, ogólnopolski konkurs organizowany przez Nową Erę, w którym zdobyliśmy grant na realizację naszego projektu, który nosi tytuł Szyjemy dobro.

Wolontariusze z wykonanymi przez siebie pluszakami.

                Realizację rozpoczęliśmy od wyboru niezbędnych materiałów i ich zakupu. Należały do nich:  tkanina minky, polar, igły, nici, nożyczki, wypełnienie silikonowe, itp. Przygotowaliśmy bazę do wykonania przytulanek EMOJI, a następnie zorganizowaliśmy kilkugodzinne warsztaty z seniorami

w Domu Pomocy Senior Plus w Policach. Zajęcia prowadzone były przez Panią Bożenę Skupińską i opierały się na wykorzystaniu umiejętności oraz wiedzy dotyczącej szycia, które posiadali seniorzy. Szycie ręczne wbrew pozorom nie jest takie proste, zwłaszcza kiedy ma się różne niepełnosprawności i ograniczenia. Koordynatorka Szkolnego Koła Wolontariatu, Pani Agnieszka Gazińska, służyła pomocą przy szyciu. W czasie zajęć był też czas na poczęstunek, który zakupili wolontariusze.

Warsztaty szycia wolontariuszy z seniorami

                Warsztaty to okazja do pracy w grupie, która wymaga współpracy i komunikacji, a przy tym  stwarza możliwość dzielenia się swoimi umiejętnościami z innymi i rozwija jednocześnie umiejętności społeczne, takie jak empatia, otwartość na drugiego człowieka i gotowość do pomocy.

                Uszyliśmy czterdzieści pluszowych EMOJI, które przygotowywaliśmyw szkole podczas swojego wolnego czasu. Pomagali nam też uczniowie ze szkoły branżowej uczący się na kierunku krawiec. Następnie przygotowaliśmy projekt graficzny w Canvie, który został umieszczony na bilecikach dołączonych do zapakowanych przez nas emotek.

Pluszowa emotka uszyta przez seniorkę

                Ostatnim etapem naszego projektu było zawiezienie pluszowych EMOJI małym pacjentom jednego ze szpitali w Szczecinie, którzy przebywali na oddziałach dziecięcych: hematologicznym, onkologicznym i pediatrycznym. Ten etap przyniósł nam wiele radości, ale wzbudził w nas też inne emocje. Niestety, ze względu na specyfikę miejsca, mogła w nim uczestniczyć tylko kilkuosobowa grupa wolontariuszy, która w imieniu seniorów i Szkolnego Koła Wolontariatu wręczyła małym pacjentom pluszowe EMOJI.

Szpital na Unii Lubelskiej – wolontariusze przekazują emotki

                Dzięki realizacji projektu uczniowie nabyli umiejętności planowania i organizacji. Nauczyli się podstawowych technik szycia, co rozwinęło ich precyzję i zręczność manualną, nabyli również umiejętności obsługi narzędzi krawieckich, co niewątpliwie będzie przydatne w codziennym życiu. Tworzyli własne projekty z polaru, rozwijali kreatywność i zdolności projektowe. Wybierali kolory i komponowali elementy wzorów, dzięki czemu rozwijali estetyczne podejście do twórczości. Wykonywanie drobnych elementów wymagało koncentracji i cierpliwości, rozwinęło zatem te umiejętności. Wybór projektu przytulanki,  zakup materiałów, ustalenie czasu potrzebnego na wykonanie rozwijało planowanie i właściwe zarządzanie czasem.

Mali pacjenci otrzymują Emotki

                Korzyści dla lokalnej społeczności to budowanie integracji międzypokoleniowej pomiędzy seniorami a młodymi wolontariuszami opartej na empatii i umiejętnościach wzajemnego wspierania się i komunikowania swoich potrzeb i emocji.

                Poprzez projekt zaprezentowaliśmy się jako grupy (seniorzy, uczniowie z niepełnosprawnościami), które udzielają  wsparcia innym, równie potrzebującym. Starsi ludzie mogą być dla młodych źródłem wiedzy o dawnych czasach, niewątpliwie ofiarowują im namiastkę relacji z dziadkami, zwłaszcza dla tych, którzy takich relacji nie doświadczają. Było to niewątpliwym obrazem nieprzewidywalności i kruchości życia oraz zachętą do poszukiwania przez młodych ludzi prawdziwych wartości.

                Dzięki umieszczaniu na bieżąco na Facebooku informacji i zdjęć z realizacji projektu mogliśmy dzielić się naszymi działaniami, co spotkało się z pozytywnym odbiorem. Pokazaliśmy, że każda osoba, niezależnie od swoich ograniczeń, może wnosić wartość do społeczeństwa. Projekt był zachętą do poszukiwania prawdziwych wartości i naśladowania działań. Ważne było to, że również osoby spoza projektu zgłaszały chęć pomocy w działaniach organizowanych przez Szkolne Koło Wolontariatu.

                Udało nam się w tak krótkim czasie zrealizować wszystkie etapy projektu. Mogliśmy wyjść ze swojej strefy komfortu, przezwyciężyliśmy swoje słabości i ograniczenia, zwłaszcza w kontekście przekazania przytulanek EMOJI dzieciom w szpitalu.

                Nasza placówka otrzymała Certyfikat Dobrze zaPROJKTowana Szkoła 2024 za promowanie pracy metodą projektu oraz wspieranie młodzieży w podejmowaniu ambitnych wyzwań edukacyjnych. Nauczyciele i uczniowie biorący udział w projekcie także otrzymali swoje certyfikaty.

Certyfikat Dobrze zaPROJKTowana Szkoła 2024 dla naszej placówki.

Zachęcamy do pobrania e-booka opisującego zwycięskie projekty w tegorocznej edycji konkursu. Uważamy, że to duże wyróżnienie, iż nasz projekt również się tam znalazł.

Koordynator Agnieszka Gazińska wraz z wolontariuszami Szkolnego Koła Wolontariatu

Efekty: film

https://www.canva.com/design/DAGCmKB7hYc/oKcVZ7-9HCYom5EM1Dp5JA/view?utm_content=DAGCmKB7hYc&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor

Zdjęcia:

 https://www.facebook.com/dziennydom.senior.94/posts/pfbid0VdFw63sagdPB3a6G3ZhCm5tcFuoF9rcdqTfKvD1cwJZqBKxFdLcu17yH7aLw3w7Pl?rdid=asahX3ozHTcfS281or Plus | Facebook

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=Dulnyfoto&set=a.1187980832312591

Related Images: