Czym jest sexting?
Prawdopodobnie odpowiedzi na to pytanie poszukuje wielu rodziców. Świat technologii obecnie dyktuje nam rytm w jakim funkcjonujemy. Rzadko zdarza nam się wychodzić z domu bez telefonu, częściej zakupy robimy przez internet, a praca z użyciem komputera stała się dla wielu codziennością. Skoro nam tak łatwo przychodzi łączenie multimediów z życiem codziennym to nie możemy oczekiwać, że obserwujące nas dzieci nie będą robić tego samego. Dzięki dostępowi do sieci wiele rzeczy staje się prostsze, ale jest to także miejsce, w którym czyha wiele niebezpieczeństw, na które w szczególności narażone są nasze dzieci. Jednym z nich jest sexting.
Czym jest sexting? „To niebezpieczne zjawisko przesyłania treści o charakterze erotycznym, głównie swoich nagich lub półnagich zdjęć, za pomocą internetu i telefonu komórkowego, popularne szczególnie wśród nastolatków”. Jest to zjawisko, które nie dotyczy jednie wysyłania treści erotycznych, ale także rozsyłania ich dalej w internecie.
Nastolatkowie już po wymianie kilku wiadomości czy rozmowie są gotowi do tego by udostępniać swoje zdjęcia w sieci. Zwykle nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji ani konsekwencji jakie mogą iść wraz z tego typu zachowaniem. Sytuacja staje się szczególnie groźna, gdy zdjęcia zostają wysyłane osobom poznanym przez internet. Najczęściej są to oszuści chcący jedynie wyłudzić tego typu treści. „Seksting stanowi poważne zagrożenie dla prywatności młodych ludzi. Materiały przesyłane w prywatnej korespondencji trafiają do sieci, a przedstawione na nich osoby mogą stać się ofiarami cyberprzemocy”.
Warto pochylić się nad ogólnodostępnymi statystykami dotyczącymi sextingu. Czy wiedzieli Państwo, że:
- co dziewiąty nastolatek w Polsce wysyłał za pośrednictwem telefonu lub internetu swoje nagie lub prawie nagie zdjęcia;
- 58% młodych ludzi wie, że ich rówieśnicy przesyłają zdjęcia o charakterze erotycznym;
- 5,6% nastolatków przyznaje, że zdarzyło im się wysłać swoje intymne zdjęcie osobie poznanej w internecie;
- Prawie 90% materiałów (zdjęć, wiadomości erotycznych), wysłanych jako prywatne wiadomości, trafia później na dostępne dla wszystkich strony stworzone specjalnie do rozpowszechniania takich treści.
Niemal każdy nastolatek ma dostęp do telefonu umożliwiającego mu wysyłanie
erotycznych zdjęć do innych osób. Jest to problem dotyczący nie tylko nastolatków, ale także dzieci w szkołach podstawowych. Brak wiedzy dotyczącej sextingu sprawia, że młodzież bez oporów przekazuje swoje intymne zdjęcia do internetu. Najczęściej bez świadomości, że takie zachowanie jest czymś złym.
Zgodnie z polskim prawem zabronione są:
- produkcja w celu rozpowszechniania;
- utrwalanie;
- rozpowszechnianie;
- prezentowanie;
- posiadanie i przechowywanie;
- sprowadzanie;
materiałów pornograficznych z udziałem małoletniego – osoby poniżej 18. roku życia (art. 202 Kodeksu karnego). Takie działania są zagrożone karą pozbawienia wolności od 8 miesięcy do 10 lat. Warto pamiętać, że rozpowszechnianie wizerunku nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody (art. 191a kk) – zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Przekazywanie dzieciom informacji dotyczącej zachowań zabronionych prawem pomoże im zrozumieć przed jak wielkim zagrożeniem się pochylają.
Jako rodzice zawsze robimy wszystko by chronić nasze dzieci, dlatego niesamowicie ważne jest by uświadamiać nasze pociechy o istnieniu zjawiska sextingu. Co warto mówić dzieciom:
- nie poddawaj się modzie na prezentowanie nagości w sieci – moda przeminie, zdjęcia zostaną na zawsze;
- pomyśl, zanim wyślesz intymne zdjęcie;
- pamiętaj, że publikowane w sieci zdjęcia mogą Cię skompromitować;
- pamiętaj, że zdjęcie przesłane bliskiej osobie też może zostać rozpowszechnione;
- nie wysyłaj zdjęć, których wstydziłbyś się pokazać rodzicom i znajomym;
- zgłoś niepokojące Cię sytuacje osobom dorosłym.
W sieci jest wielu oszustów chcących wyłudzić zdjęcia o charakterze seksualnym od
nieletnich. Zdarza się, że specjalnie podszywają się pod rówieśników, udają przyjaciół. Wysyłając takie treści nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego do kogo trafią i jakie będą tego konsekwencje. Należy przypominać dzieciom, że w każdej sytuacji mogą się do nas zwrócić i porozmawiać. Nasza pociecha powinna mieć świadomość, że w sytuacji zagrożenia powinna zwrócić się na policję czy do nauczyciela, gdzie zawsze otrzyma potrzebną pomoc i wsparcie.
Opracowała: Karolina Guźmięga
Artykuł zainspirowany materiałem źródłowym:
bezpiecznaszkola.men.gov.pl / projekty / cyberprzemocy_seksting