Hejt w internecie - poradnik dla rodziców

Hejt w internecie – poradnik dla rodziców

Młodzi ludzie spędzają przed komputerem lub ze smartfonem coraz więcej czasu.

Co wtedy robią?

Słuchają muzyki, ściągają filmy, grają w gry, piszą blogi, zwierzają się ze swoich osiągnięć i porażek na portalach społecznościowych.Szacuje się, że 90 proc. młodych ludzi w wieku 12-17 lat ma swoje konto na jednym z takich portali.

Gdy my jesteśmy spokojni, bo dzieci są w domu, we własnym pokoju, więc nic im nie grozi, one być może odpierają ataki hejterów, którzy w nienawistny, wulgarny sposób komentują ich wpisy.

Szykanowanie i obrażanie w internecie, czyli tzw. hejtowanie (od ang. hate – nienawidzić) stało się ostatnio prawdziwą plagą w środowisku dzieci i nastolatków. O ile kiedyś ataki kierowane były na ogół pod adresem osób znanych, tak teraz ich ofiarą może paść każdy.
To naturalne, że młodzi ludzie sprzeczają się, kłócą, wchodzą w konflikty. Jednak w realnym życiu rzadko zdarza się, by używali tak bardzo wulgarnych, upokarzających argumentów, jak te, którymi obrzucają się w świecie wirtualnym. Sprzyja temu poczucie anonimowości i, co za tym idzie, przekonanie o bezkarności. Nie muszą patrzeć obrażanemu w oczy.

Uważają, że trudne lub nawet niemożliwe będzie odkrycie ich tożsamości, dają więc upust agresji bez żadnych hamulców. Przy obecnych możliwościach można wprawdzie ustalić gdzie i przez kogo został zamieszczony komentarz. Trzeba jednak zadać sobie sporo trudu, a czasem nawet zgłosić sprawę policji. Rzadko kto to robi. Tym bardziej, że dzieci, które padły ofiarą nienawiści nie mówią o tym dorosłym.

Wirtualna agresja słowna może mieć znacznie poważniejsze psychiczne konsekwencje dla osoby ośmieszanej, od tej “w realu”. Co innego, gdy dziewczyna zerwie z chłopakiem, mówiąc mu, że jest do niczego, a co innego, gdy informuje w sieci, że się nie sprawdził i jest beznadziejny. Pod takim wpisem pojawiają się kolejne, że pewnie jest kiepski w łóżku i mnóstwo związanych z tematem prześmiewczych komentarzy. Dla młodego człowieka to wielki dramat, czuje się nie tylko odrzucony przez dziewczynę, ale i skompromitowany w swoim środowisku.

Hejtowanie w opinii ekspertów prawie zawsze pozostawia ślad w psychice tych, którzy się z tym stykają. Zarówno bezpośrednio, bo ich poczucie własnej wartości może być bardzo poważnie nadwerężone, jak i pośrednio – tych, którzy jedynie obserwują. Nagromadzenie negatywnych komentarzy i brak reakcji w obronie obrażanego znieczulają i zwiększają poziom akceptacji dla obraźliwych, wulgarnych treści.

Jak zapobiegać hejtowi?

– komentuj rzeczywistość w kulturalny sposób, ucz dziecko krytycznego patrzenia na media, komentarze i pozostałe treści w sieci;

– rozmawiaj i słuchaj dziecka, nie bagatelizuj jego problemów w sieci;

– interesuj się tym co dziecko robi w sieci ale szanuj przy tym jego prawo do prywatności;

– zdobywaj wiedzę- jeżeli Twoje dziecko ma korzystać z portalu społecznościowego, sprawdź na jakie treści można tam trafić.

Po czym można poznać, że Twoje dziecko mogło paść ofiarą hejtu?

– wyczuwaj zmiany w jego zachowaniu, zwłaszcza podczas korzystania z internetu;

– zwykle dzieci zaczynają się zachowywać inaczej niż normalnie, stają się smutniejsi, często się zamyślają albo przeciwnie – robią się drażliwi, łatwo wpadają w gniew, opuszczają się w nauce. Tracą apetyt lub nadmiernie się objadają. Mają kłopoty ze snem, skarżą się na bóle brzucha, głowy.
– nie bagatelizuj symptomów i problemów, na które dziecko trafia w sieci

– bądź dla dziecka wzorem, stawaj w obronie słabszych, powstrzymaj się od jadowitych komentarzy, pokazuj jak konstruktywnie krytykować.

Co jeśli Twoje dziecko uprawia hejt?

– porozmawiaj z nim i daj mu lepszy przykład. Przypomnij, że odbiorca jego komentarzy ma uczucia i przeżywa tak samo, jak ono;

– przyjrzyj się dokładnie jego zachowaniu- hejt często wynika z innych nawarstwiających się problemów

Na pewno nigdy nie było łatwo być rodzicem, ale dzisiejsze czasy pokazują, że nie jest łatwo być ani rodzicem, ani dzieckiem. Tylko wspólna mądrość, dialog może prowadzić do zrozumienia świata i przygotowania się na wyzwania stawiane przez jutro.

Opracowała

Sylwia Mieszała

Źródło:

www.kobieta.interia.pl

jestnaswięcej.pl

Related Images: