Jak budować relacje podczas pandemii?

Jak budować relacje podczas pandemii?

         Pandemia zmieniła sposób codziennego funkcjonowania niemal każdego człowieka. Zostaliśmy zmuszeni do tego by częściej zostawać w domu, ograniczać wszelkie kontakty fizyczne i co za tym idzie też te emocjonalne. Nie spotykamy się z przyjaciółmi, nie widujemy się z rodzicami, a nasze pociechy coraz częściej zastanawiają się kiedy znowu będą mogły porozmawiać z dziadkiem, babcią czy z innym członkiem rodziny znajdującym się daleko od nas. Dystans może być utrudnieniem w budowaniu bliskiej relacji. Jest to problem bardzo aktualny i nasilający się w ostatnich tygodniach. Dotyka nie tylko osoby znajdujące się w grupie ryzyka, ale także rozdzielone przez pandemię małżeństwa. Jak pomimo ograniczonych kontaktów fizycznych utrzymać te emocjonalne? Czy możemy budować zdrowe relacje skoro wciąż żyjemy w świecie obostrzeń?

         Wraz z nałożeniem na społeczeństwo obostrzeń zabraniających spotkań z innymi staliśmy się bardzo samozachowawczy. Wolimy ograniczyć wszelkie kontakty do minimum. Zapominamy, że żyjemy w erze tak scyfryzowanej, że nie musimy spotykać się fizycznie by pozostawać w dobrych i zdrowych relacjach. Wiele rodzin przeżywa obecnie problem separacji z powodu kwarantanny i zjawisko to będzie się rozszerzać w najbliższym czasie. Starania o utrzymanie dzieci w kontakcie z dziadkami i innymi członkami rodziny są niezwykle istotne.

  • Ważne, aby dzieci mogły utrzymywać stały kontakt z dziadkami. Rozmowy telefoniczne i wideorozmowy pozwalają osobom, które są daleko czuć się częścią społeczności i zmniejszyć dzielący dystans. Członkowie rodziny deklarują że odbycie wideorozmowy przynajmniej raz na tydzień zwiększa ich poczucie przynależności do rodziny, zmniejsza poczucie samotności.
  • Rozmowę z bliskimi zawsze można zaplanować. Brakuje nam często czasu na to by zaciskać więzy rodzinne czy wspólnie spędzać czas. Podczas rozmowy telefonicznej czy wideorozmowy możemy urozmaicić ten czas o gry i zabawy. Państwa-miasta, kółko i krzyżyk, skojarzenia – nasze pociechy na pewno doskonale znają te zabawy, a naszym bliskim taka forma rozrywki pozwoli oderwać na chwile myśli od aktualnych wydarzeń.
  • Nasi bliscy lubią czuć się potrzebni. Pamiętajmy o tym, że fakt, iż żyjemy na odległość wcale nie musi oznaczać, że nie będą dla nas pomocni. Odrabianie lekcji z dziećmi czy wnukami da naszym bliskim namiastkę normalności.
  • Nie tylko online. Wyciągnij album ze starymi zdjęciami. Opowiedz dziecku o swojej młodości, dzieciństwie dziadków. Odpowiedz na pytania dotyczące poszczególnych zdjęć. Dzięki temu członkowie rodziny staną się bliżsi, a dzięki zabawnym historiom polubią ich jeszcze bardziej.
  • Szanuj uczucia dzieci. Pamiętaj, że one także mogą czuć się rozdrażnione i rozżalone z powodu utrudnionych kontaktów z bliskimi. Nie bagatelizuj tych emocji, uważnie wysłuchaj. Wytłumacz, z czego wynika taka wyjątkowa sytuacja i dlaczego utrzymywanie dystansu jest teraz konieczne.
  • Zaproponuj wykonanie własnoręcznego upominku lub napisanie listu dla członków rodziny, którzy są daleko. Dzięki temu dziecko będzie mogło w jakiś sposób przelać swoją tęsknotę i uczucia w działania plastyczne oraz ucieszy się z faktu, że prezent sprawi bliskim radość.
  • Sam też nie zapominaj o utrzymywaniu relacji z bliskimi ludźmi. Dziecko jest największym obserwatorem. Jeśli chcesz, żeby dziecko miało dobry kontakt z dziadkami lub innymi członkami rodziny, pierwsza/y wykonaj telefon, zapytaj o samopoczucie, zaoferuj pomoc. Pokaż, w jaki sposób ta relacja jest ważna dla Ciebie.

Utrzymywanie relacji w takiej formie może być bardzo trudne. Kiedy spotykasz się z kimś prawie codziennie nie zastanawiasz się nad aspektami poprawnej komunikacji. Podczas rozmowy telefonicznej jesteśmy pozbawieni jednego z najważniejszych komunikatorów – naszego ciała. Nie możemy się uśmiechnąć, pokiwać głową na znak zgody czy okazać oburzenie. Ważne jest by o wszystkim mówić jasno i klarownie. Jakie są jeszcze istotne aspekty komunikacji?

  • Poświęć rozmówcy pełną uwagę – wyłącz telewizor lub odłóż to, co robisz.
  • Skoncentruj się na tym, co dana osoba mówi – zamiast myśleć od razu o swojej reakcji.
  • Wysłuchaj, jak czuje się druga osoba i postaraj się zrozumieć.
  • Powstrzymaj się przed udzielaniem rad, dopóki nie upewnisz się, że w pełni rozumiesz, co dana osoba ma na myśli.
  • Bądź aktywny – nie pozwól by rozmowa była tylko jednostronna.
  • Staraj się zrozumieć sytuację drugiej osoby, nie stawiaj siebie na piedestale – obecna sytuacja jest trudna dla wszystkich.

Utrzymywanie relacji to nie tylko kontakty z osobami będącymi daleko od nas. To także dbanie o relacje rodzinne. Nagłe przebywanie ze sobą przez tak długi czas może być naprawdę trudne. Brak pracy czy możliwości wychodzenia z domu powoduje w nas narastającą frustrację. Dochodzi często do kłótni między małżonkami. W końcu nie jesteśmy przyzwyczajeni do przebywania ze sobą 24/h na dobę. Wszystkie wyrażane wtedy emocje są całkowicie adekwatne, ale musimy pamiętać o tym, że pandemia w końcu minie, a rzucone przez nas słowa lub wykonane działania mogą mieć swoje późniejsze konsekwencje. Co robić, gdy czujemy przesyt emocjonalny?

  • Wyjdź z pokoju. Postaraj się spędzić chwile sam na sam. Kiedy nerwy miną wróć i skonfrontuj się z bliską osobą za pomocą rozmowy.
  • Oddychaj. Wiele mówi się o roli oddychania w trakcie ataków emocjonalnych. Wdech i wydech pomogą Ci się uspokoić.
  • Pamiętaj, że wszystkie Twoje zachowania są obserwowane przez najmłodszych. Kiedy nerwy opadną Ty poczujesz się lepiej, ale dla Twojego dziecka może być to klucz do późniejszego reagowania w podobnych sytuacjach.
  • Każdej Twojej emocji towarzyszy przyczyna. Zastanów się nad nią. Może warto daną kwestię przemyśleć lub przedyskutować?
  • Bądź wrażliwy na uczucia swoje i innych. Każdy ma prawo mieć gorszy dzień. Szanujmy się nawzajem.

Bardzo ważne w utrzymaniu relacji jest to by znaleźć odpowiednie wsparcie. Pandemia wywróciła świat niektórych z nas do góry nogami. Potrzebujemy rozmowy, zrozumienia, a czasem zwykłej serdeczności. Pamiętajmy, że to wszystko w końcu minie i wrócimy do nowej może nawet lepszej rzeczywistości.  

Wsparcie telefoniczne psychologa od poniedziałku do piątku w godzinach 10-14 – tel. 515 314 760

Artykuł zainspirowany materiałem źródłowym:

https://czasdzieci.pl/ro_artykuly/id,14941ce1.html?fbclid=IwAR3ER2fcC-JPP8AIgOymyJb2DYFsT0yJLDlQcaBz-L1FCpUlydvG4NHDZus

https://www.udel.edu/academics/colleges/canr/cooperative-extension/fact-sheets/building-strong-family-relationships/

Opracowała:

Karolina Guźmięga

Related Images: