Jak sobie radzić ze stresem?

Jak sobie radzić ze stresem?

Część II

Nie tylko tryb życia ma wpływ na Twoje samopoczucie. Ważne jest też, jak radzić sobie ze stresem w konkretnych sytuacjach.

Jeśli z powodu stresu zdarzyło Ci się:

  • nie móc się skupić
  • krzyczeć
  • płakać
  • przeklinać
  • trzasnąć drzwiami
  • uderzyć ręką w stół lub rzucić przedmiotem

 to znaczy, że nie radzisz sobie ze stresem. Zobacz skuteczne sposoby na stres poniżej:

Czy można się nie przejmować?

Sytuacja, która wyprowadziła Cię z równowagi jest poza Twoją kontrolą. Jak się nie denerwować? Powtarzaj sobie w myślach, że nie masz na nią wpływu.

Pomoże Ci to zaakceptować fakt, że pewne rzeczy są poza Twoim zasięgiem. Dzięki temu łatwiej Ci będzie opanować stres.

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że:

  • przesyłka nie dotarła do Ciebie na czas, mimo, że zamówiłeś ją odpowiednio wcześnie
  • przejmujesz się, że ktoś nie odpisał Ci na ważny mail, mimo, że przypomniałeś się telefonicznie
  • spóźniłeś się na pociąg, bo na drodze był wypadek

 NIE DRAMATYZUJ!

Zdarza Ci się widzieć przyszłość w czarnych barwach? Powtarzaj sobie, że to kwestia Twojego nastawienia. Postaraj się spojrzeć na sprawę obiektywnie. Dzięki temu, łatwiej Ci będzie odciąć emocje i poradzić sobie ze stresem.

“Boże! Nie wyrobię się z projektem dla szefa na czas.”

Jak się nie stresować?

Według prawa Parkinsona jeśli masz 10 godzin na zadanie, jesteś w stanie skończyć je w 10. Jeżeli masz 20 godzin to skończysz w 20.

Zamiast przejmować się i stresować się tym, że nie zdążysz, przygotuj plan i przejdź do realizacji. W chwilach kryzysu powtarzaj sobie: “Na pewno zdążę”.

 Pisz, co Cię gryzie 

Zdenerwowałeś się w domu lub nie wiesz, jak poradzić sobie ze stresem w pracy? Zastosuj technikę, którą polecają psychologowie i terapeuci. Jeśli przelejesz swoje frustracje na papier lub klawiaturę, poczujesz ulgę i zapanujesz nad nerwami.

Zdenerwował Cię współpracownik i chcesz mu “nawrzucać” w mailu.

Myślisz: – “Chyba jest niepoważny! Jak w ogóle można coś takiego napisać?!”

Jak radzić sobie ze stresem?

Napisz, co czujesz, ale nie wysyłaj wiadomości. Przeczytaj ją za godzinę. Zobaczysz, że zmienisz połowę odpowiedzi na mniej emocjonalną.

Nie nakręcaj się

Tę radę daje się pracownikom działu obsługi klienta, który jest najbardziej stresującym działem w firmie. Dlatego możesz być pewny, że jest skuteczną metodą radzenia sobie ze stresem.  

Prowadzisz stresującą rozmowę i czujesz, że zaraz nie wytrzymasz? Jak się nie denerwować?

Powtarzaj sobie w myślach:

“Odezwij się dopiero, gdy on skończy mówić.”

Dzięki temu łatwiej zapanujesz nad emocjami, zmniejszysz stres i sprawisz, że rozmowa będzie spokojniejsza.

Jak radzić sobie ze stresem? Unikaj tych słów!

Musisz wiedzieć, że sposób, w jaki się komunikujesz ma duży wpływ na ludzi. Zasada ta dotyczy nawet pojedynczych słów! Oto lista wyrazów, których powinieneś unikać i przykłady, czym je zastąpić:

ale – to słowo działa na ludzi jak płachta na byka. Zamiast mówić: “Zrobię to, ale zajmie mi to tydzień” powiedz: “Zrobię to i w tydzień będzie gotowe, czy takie rozwiązanie Ci pasuje?”. Zwróć uwagę, że komunikat jest ten sam!

spróbuję – postaw się na miejscu rozmówcy. Nie oczekujesz próby, tylko rozwiązania! Unikaj tego słowa, a zmniejszysz stres u siebie i u rozmówcy.

niestety – nie używaj słowa “niestety” szczególnie jako rozpoczęcia zdania. Zamiast mówić “Niestety nie widzę takiej możliwości” powiedz “Oczywiście zależy mi na tym, jednak nie sądzę, żeby w najbliższym czasie była taka możliwość”.

Jak ograniczyć stresory i pozbyć się stresu?

Zasada wydaje się prosta. Jeśli ograniczysz źródła stresu w swoim życiu, będziesz się mniej denerwować. 

Czy jednak na pewno wiesz, co Cię stresuje?

Kłótnia z partnerem, stres w pracy czy problemy z dzieckiem są łatwe do zidentyfikowania.

Jednak czasem możesz nie zdawać sobie sprawy z mniej oczywistych sytuacji, które powodują stres w Twoim życiu.

Zobacz przykładowe źródła stresu i sposoby, jak się go pozbyć.

Ciągły hałas

Masz ciągły stres w pracy, bo pracujesz w otwartej przestrzeni? Potem wracasz do domu, gdzie krzyczą dzieci? Staraj się przebywać w ciszy chociaż kilkanaście minut dziennie, a łatwiej poradzisz sobie ze stresem.

Kłótnia osób w Twoim otoczeniu

Myślisz, że skoro nie jesteś stroną, to kłótnia Cię nie dotyczy? To nie prawda. Pod wpływem krzyku innych, w Twoim organizmie podnosi się poziom kortyzolu i adrenaliny. Unikaj przebywania w miejscu, gdzie inni się kłócą.

Telefony różnych przedstawicieli z ofertami (np. ubezpieczenie, abonament)

Powtarzają się kilka razy w tygodniu? Wykorzystaj prosty sposób na stres. Poświęć chwilę na zablokowanie dzwoniących numerów. Pozbędziesz się nerwów związanych z odbieraniem telefonów, a dodatkowo odzyskasz prywatność.

Zbyt głośno nastawiony telewizor

Ścisz telewizor o kilka tonów. Masz non stop włączone są kanały informacyjne? Tym bardziej wycisz dźwięk. Unikniesz ciągłego słuchania o trudnych sytuacjach, wypadkach na drodze i atakach terrorystycznych. Mała rzecz, a pomoże Ci zmniejszyć stres.

Konieczność spędzania całego wolnego czasu z dzieckiem

Dziecko jest radością pod warunkiem, że od czasu do czasu możesz odpocząć. Nie daj sobie wmówić rodzinie lub znajomym, że powinieneś/powinnaś z uśmiechem na ustach spędzać każdą wolną chwilę z dzieckiem. Dziś w dobie pandemii koronawirusa jesteśmy ze sobą cały czas – zrób wraz z dziećmi/rodziną plan dnia, tak, by każde z Was miało dla siebie wyodrębnioną przestrzeń przez jakiś czas w ciągu każdego dnia tylko dla siebie.

Wysłuchiwanie ciągle tych samych problemów rodziców bądź przyjaciół

Masz dobre serce i ciągle spełniasz rolę powiernika? Nie chodzi o to, żeby się nie przejmować i nie wysłuchać bliskich w trudnej chwili. Jeśli jednak od kilku miesięcy słuchasz tych samych narzekań na chłopaka przyjaciółki lub mamy na ojca, masz prawo się odciąć.

Jeżeli nie umiesz powiedzieć bliskim “nie”, skorzystaj z pomocy profesjonalisty. Nauczysz się asertywności, a to pomoże Ci poradzić sobie ze stresem.

Spróbuj stosować chociaż część porad z artykułu regularnie przez miesiąc i zobacz, czy lepiej radzisz sobie z nerwami. Istnieje duża szansa, że poczujesz różnicę, a po kolejnych kilku miesiącach pokonasz stres.

Opracowała

Małgorzata Kruszyńska-Kryszak

Żródło: interviewme.pl

Related Images: