JAK SOBIE RADZIĆ ZE STRESEM?

JAK SOBIE RADZIĆ ZE STRESEM?

JAK SOBIE RADZIĆ ZE STRESEM?

Część I

Ciągle czujesz stres, napięcie i nerwowość, a na dodatek nie możesz spać? Czy wiesz, że 98% Polaków odczuwa stres?

Jeżeli do tej pory z powodu stresu odczuwasz tylko zmęczenie, drażliwość i nerwowość, w niedługim czasie mogą się też pojawić:

  • problemy z zasypianiem
  • bóle
  • zawroty głowy
  • częste przeziębienia
  • ataki paniki

Czy chociaż raz dziennie czujesz się zdenerwowany/-a ?
Czy odczuwasz napięcie i ciągle próbujesz opanować stres?
Czujesz stres w pracy niezależnie od tego czy masz ważne spotkanie czy to po prostu zwykły dzień?

1. Możesz opanować stres poprzez ćwiczenia?

Aktywność fizyczna zmniejszy w Twoim ciele poziom horomonu stresu (kortyzolu), a zwiększy poziom endorfin, odpowiedzialnych za uczucie szczęścia. Wspomagają też radzenie sobie ze stresem.

Możesz wybrać dowolną aktywność fizyczną i podzielić 30 minut na części. Nawet tak krótki wysiłek fizyczny pomoże Ci lepiej radzić sobie ze stresem.

W obecnym czasie, nie mogąc wyjść na dwór możemy poćwiczyć w domu. W internecie dostępnych jest wiele treningów dedykowanych poszczególnym grupom wiekowym. Linki do niektórych zamieszczam poniżej.

2. Potrzebujesz od 7-8 godzin snu! Jeszcze bardziej zwiększysz skuteczność snu i zmniejszysz poziom stresu, jeśli będziesz kłaść się spać regularnie o tej samej porze.

Dzięki temu, nauczysz swój organizm odczuwać zmęczenie. Będzie Ci łatwiej zasypiać, przespać wymagany czas i radzić sobie ze stresem. Gdy idziesz spać, postaraj się odłożyć telefon na drugi koniec pokoju. Dzięki temu nie będziesz go sprawdzać od razu po przebudzeniu. Zamiast witania dnia na Facebooku, zrób krótki stretching (serię prostych ćwiczeń, polegających na rozciąganiu mięśni, by je rozciągnąć i uelastycznić, a także poprawić ukrwienie układu motorycznego i spowodować jego rozruszanie).

3. Co jeść, żeby zapanować nad stresem? Zajadasz stres czekoladkami albo żelkami? To błąd! Jeśli będziesz dobrze się odżywiać, pomożesz swojemu organizmowi walczyć ze stresem.

DOBRZE

Woda – picie wody pomoże Ci w zwalczeniu stresu. Gdy Twój organizm jest odwodniony, produkuje więcej kortyzolu (hormonu stresu).

Śniadanie – zaspałeś i spieszysz się do pracy, więc nie jesz śniadania? Narażasz swój organizm na stres.

Zdrowe przekąski – na stres w pracy przegryzasz paluszki albo biszkopty? Zamień je na owoce, warzywa i bakalie.

Zielona herbata – antyoksydanty wyłapią z Twojego ciała wolne rodniki odpowiedzialne za stres.

ŹLE

Kawa i energy drinki – jeśli pijesz więcej niż 2 kawy i energy drinki dziennie. Kofeina podnosi poziom stresu.

Alkohol – nie tylko niszczy wątrobę, ale zwiększa też reakcję stresową Twojego organizmu.

4. Co robić? Jak radzić sobie ze stresem? Zastanów się, które aktywności sprawiają, że nie myślisz o niczym. Gdy masz tzw. “pustą głowę”, Twój organizm najlepiej odpoczywa i zwalcza stres.

Wypróbuj poniższe sposoby radzenia sobie ze stresem:

Słuchaj relaksującej muzyki

Wybierz muzykę bez wokalu. Instrumenty, które pomogą Ci się odstresować to flet, fortepian i skrzypce.

Sprawdź, czy odstresowują Cię dźwięki natury jak szum fal czy śpiew ptaków. Na YouTube znajdziesz ścieżki dźwiękowe na zmniejszenie poziomu stresu. Wpisz w wyszukiwarkę: relaxing music, mindfulness, ocean sound, bird singing.

Weź kąpiel

To łatwa domowa metoda. Wykorzystaj odprężające rośliny np. lawendę lub melisę. Pomogą Ci walczyć ze stresem. Oto prosty przepis na lawendowe spa:

Zalej 2 litrami wrzątku 1/2 kubka lawendy oraz kubek soli do kąpieli. Parz pod przykryciem przez 15 minut. Odcedź napar i dodaj do kąpieli.

Odstresowujący masaż


Przygaszone światło i masaż z olejkami pozwolą Ci zapomnieć o problemach, obniżyć napięcie w mięśniach i pokonać stres.

Spróbuj stosować chociaż część porad regularnie przez miesiąc i zobacz, czy lepiej radzisz sobie z nerwami. Istnieje duża szansa, że poczujesz różnicę, a po kolejnych kilku miesiącach pokonasz stres.

Opracowała

Małgorzata Kruszyńska-Kryszak

Żródło: interviewme.pl

Related Images: