Jak wychowywać pewne siebie dziecko?

Jak wychowywać pewne siebie dziecko?

Każdy z rodziców zastanawia się , jak w mądry sposób wychować dziecko, aby było pewne siebie. Wielką rolę odgrywają tu pierwsze lata naszego życia. Poczucie własnej wartości budują w nas przede wszystkim rodzice. To oni często nie zdają sobie sprawy, jak ogromną wagę ma każde słowo wypowiadane w kierunku dziecka. Nadmierna krytyka, wytykanie błędów czy niedocenione starania odbiją się na psychice dziecka. 
Pokazuj dobre emocje, chwal i doceniaj, aprobuj. Dziecko przegląda się w twoich reakcjach na swoje zachowanie jak w lustrze. Jeśli jego potrzeby i opinie są dla Ciebie ważne, ono samo też tak będzie się czuło.

Spędzaj z Nim wolny czas- baw się. Dzięki zabawie poznajesz je i siebie samego. Przekazujesz malcowi komunikat “Jesteś wart mojego czasu i uwagi, jesteś wyjątkowy”. Nie traktuj tych chwil jako obowiązku, ale inwestycję w dobry rozwój twojego dziecka . Pozwól mu wymyślić czy wybrać rodzaj zabawy. Na zmęczonych i zestresowanych rodziców wspólny śmiech w towarzystwie dziecka zadziała też terapeutycznie. Skorzystają na tym obie strony.

Pomóż mu w odkryciu jego talentu. Gra na instrumencie, taniec, sport a może majsterkowanie? Każde dziecko ma w sobie jakieś zdolności, smykałkę do czegoś, co warto odszukać i wykorzystać w budowaniu jego dobrego samopoczucia. Możesz stworzyć w domu waszą własną „Ścianę Sławy”,  na której będziesz prezentować jego osiągnięcia – namalowaną laurkę, kolejny stopień harcerski, medal sportowy czy puchar. Każdy jest w czymś dobry i powinien to wiedzieć.

Naucz dziecko pokazywać emocje a nie je tłumić. W ten sposób dowie się, że ma prawo do swoich prawdziwych uczuć. Nie zawsze musi być “pod linijkę”, jak każdy może mieć gorszy dzień, czegoś nie lubić, z czymś się nie zgadzać i nadal jest kochane i akceptowane. Nie znaczy to, że może wpadać w furię z byle powodu – gdy coś mu się nie spodoba albo będzie nie po jego myśli.

Przydzielaj obowiązki domowe. Dziecko czuje się docenione, gdy wykona jakieś zadanie, nauczy się nowej czynności i zostanie pochwalone. Łatwiej uwierzy w swoją wartość, jeśli dostanie jakieś domowe obowiązki stosowne do wieku i możliwości. Posłanie łóżka, pomoc w przygotowaniu posiłku, wstawienie naczyń do zmywarki czy opieka nad domowym zwierzakiem uczą dojrzałości i odpowiedzialności. Przede wszystkim ukształtują jego wiarę w siebie.

Rodzicu! Pomóż dziecku nabywać mądrość życiową w domu, a nie na ulicy. Kontroluj z kim się spotyka i przyjaźni, kto ma na nie wpływ. Spraw, by wasz dom był przyjazny dla jego przyjaciół i mógł ich tam zapraszać. Zbuduj z dzieckiem więź, by zawsze czuło, że w domu ma bazę i nie musi szukać uznania i akceptacji na podwórku czy w podejrzanym otoczeniu. Pewne siebie i asertywne dziecko łatwiej odmówi złe propozycje.

Opracowała :Małgorzata Furtak

materiały źródłowe:

www.edziecko.pl,

www.centrum dobrej terapii.