Jak wzmocnić więzi rodzinne
W czasie którym się teraz znajdujemy, staramy się wszyscy odnaleźć w nowej rzeczywistości spędzania wolnego czasu ze swoją rodziną, którą praktycznie poznajemy na nowo.
Jest to ważny dla Nas czas i naszych rodzin ,w którym powinniśmy wzmocnić nasze więzi rodzinne.
Każdy z nas chciałby poznać receptę na szczęśliwą rodzinę. Jednak rzeczywistość nie jest taka różowa. Wiemy jednak że filarem każdej rodziny powinna być bezwarunkowa miłość, wzajemny szacunek i wsparcie. Staramy się pielęgnować rodzinne relacje, ale wiemy jakie to bywa trudne. Konflikty czy różnica zdań mogą zaburzać rodzinny ład i przecinać nić porozumienia, bądź przeciwnie – być przyczyną rozwoju i budowania prawdziwych, żywych relacji.
Pielęgnujemy więzi
DOM
Dom rodzinny to miejsce, do którego powinno chcieć się wracać i przebywać. W rodzinie spotykają się różne temperamenty, a naszym zadaniem jest to, by je scalać przy zachowaniu indywidualności każdego z nich. Rodzina kojarzy się przecież z bezpieczeństwem, zrozumieniem, szacunkiem i miłością.
Budują ją ,wspólne rytuały, dobre nawyki, wzajemne wsparcie i otwartość, poczucie więzi. Pamiętajmy, by dawać dobry przykład dzieciom. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo nasze zachowanie na nie wpływa.
Co wzmocni Naszą rodzinę?
Naszą rodzinę wzmocnią:
- Wspólne posiłki – w pędzącym świecie coraz trudniej znaleźć moment na spotkanie przy stole. Tymczasem przestrzeń wokół stołu powinna tętnić życiem. Posiłki, rozmowy, wymiana poglądów, śmieszne historie… Niech codzienne posiłki przy jednym stole staną się nawykiem.
- Wspólne zainteresowania – znajdźmy aktywność, która angażuje wszystkich członków rodziny. Podczas kolejnych weekendów warto spędzać razem czas, za każdym razem wykonując inne czynności. Pomoże to ustalić, jaka aktywność łączy członków rodziny.
- Rozmawiajmy – tylko dialog pozwala osiągnąć zamierzony cel i… pójście na kompromis. Jeśli pojawi się kwestia sporna, warto zorganizować naradę rodzinną, podczas której każdy może wyrazić swoje zdanie i zapoznać się z punktem widzenia innego członka rodziny. Ważna jest otwartość, opisywanie swoich uczuć, popieranie swojego zdania argumentami. Nie ma miejsca na odpowiedź „nie, bo nie!”
- Celebrujmy – każdy dzień, tradycje, ważne momenty. Starajmy się kultywować tradycje rodzinne, pamiętajmy o urodzinach bliskich i rocznicach.
- Bawmy się – zabawa jest dla dzieci ważna! Bawmy się z dziećmi w to, co nam zaproponują. Pamiętajmy, że dzieci liczą inaczej wspólnie spędzony czas (rodzinna jazda samochodem nie jest dla nich tak wartościowa, jak zabawa w chowanego).
- Dotrzymujmy słowa – jeśli coś obiecujemy, a potem się z tego wycofujemy, dziecko może nie czuć się dobrze. Może zdarzyć się, że z jakiegoś powodu nie uda nam się wywiązać z deklaracji. I tu ważna jest rozmowa. Jeśli wytłumaczymy, dlaczego na ten moment nasza obietnica nie zostanie spełniona – prawdopodobnie dziecko to zrozumie. Pamiętajmy jednak, żeby okazać mu wsparcie i pozwolić wyrazić trudne emocje.
Tych kilka czynności pomaga budować fundament porozumienia w rodzinie. Wspólne działania, przegadane tematy łączą, rodzą więź. Najważniejsze, by mieć dla siebie czas! A teraz czas ten jest nam dany i nie zmarnujemy go.
Opracowała
Małgorzata Furtak