Subkultury c.d. - Nie bądźmy obojętni na to z kim spotykają się nasze dzieci

Subkultury c.d. – Nie bądźmy obojętni na to z kim spotykają się nasze dzieci

Zdarza się, że dorastające dzieci – szczególnie te wychowywane w chaosie wartości i relacji – mają problemy z własną tożsamością, nieświadomie zaczynają poszukiwać bardziej przewidywalnego, uporządkowanego świata. Pociągają je więc grupy i środowiska, gdzie panują jasne zasady, jednoznaczne cele, wyraźna hierarchia podległości i wartości, nawet jeśli są to wartości wątpliwe. W takich grupach próbują się jakoś określić, dowiedzieć, kim są i ile są warte. W wielu wypadkach jest to tylko chwilowa fascynacja nie niosąca za sobą negatywnych następstw. Bywa jednak, że może ona wpłynąć negatywnie na rozwój psychofizyczny dziecka a nawet doprowadzić je do konfliktu z prawem.

Chciałabym teraz przedstawić krótką charakterystykę wybranych podkultur, które pomogą się Państwu zorientować się (ubiór, słuchana muzyka) w ewentualnych fascynacjach dziecka.

SATANIŚCI – wyznawcy kultu szatana, noszą czarne skórzane kurtki z wizerunkami diabła lub głowy kozła oraz buty, tzw. oficerki. Posiadają niekiedy tatuaże w postaci odwróconego krzyża lub symbolu trzech szóstek. Słuchają muzyki black-metal. Niektórzy z nich popełniają przestępstwa polegające na znieważaniu miejsca spoczynku zmarłych ( dewastacje nagrobków ). Popadają w konflikt ze szkołą. Nadużywają alkoholu. Znęcają się nad zwierzętami.

CHULIGANI – tworzą zorganizowane grupy skupiające nieletnich o dużym poczuciu solidarności. Odznaczają się agresywną brutalnością, są sprawcami pobić, rozbojów, kradzieży, włamań, niszczenia mienia itp. Nadużywają alkoholu. Ubiorem nie wyróżniają się z otoczenia.

HEAVY METALOWCY – słuchają ciężkiej, posępnej, apokaliptycznej muzyki. Wyróżniają ich skórzane kurtki, na które zakładają dżinsowe kamizelki z nazwami zespołów. Noszą długie włosy, wszelkiego rodzaju wisiorki, niklowane łańcuszki, kolczyki. Spotykają się na koncertach zespołów rockowych. Bywają sprawcami czynów chuligańskich. Prowokują bójki.

SZALIKOWCY – noszą koszulki i szaliki w barwach klubów sportowych, których są fanatycznymi zwolennikami. Niektórzy z nich ( pseudokibice ) są sprawcami dewastacji mienia w czasie meczów oraz w czasie podróży (bicie pasażerów, demolowanie pociągów, autobusów). Dokonują kradzieży i wymuszeń rozbójniczych. Nadużywają alkoholu.

HIPPISI – (rozkwit ruchu w latach 60.) noszą długie włosy, luźne bluzy lub koszule flanelowe, dżinsy, adidasy oraz ozdoby w postaci koralików lub pacyfek. Do szczególnie niebezpiecznych zjawisk towarzyszących ruchowi hippisowskiemu w Polsce należą m.in.: negowanie obowiązku szkolnego, używanie i dystrybucja narkotyków i innych środków odurzających oraz dokonywanie na tym tle przestępstw, tj. włamań do aptek, hurtowni leków, kradzieży i podrabiania recept.

ROCKERSI – pasjonują sią motocyklami. Ubierają się w czarne, skórzane kurtki lub kamizelki i skórzane buty. Na kurtkach noszą naszywki: SS, War, Werhmacht. Noszą opaski podtrzymujące długie włosy. Często naruszają przepisy ruchu drogowego.

PUNKI – noszą czarne skórzane kurtki z licznymi napisami, zniszczone dżinsowe spodnie, ciężkie buty – „glany”, skórzane pasy z ćwiekami – “pieszczochy”, w uszach okrągłe kolczyki. Włosy podgalają na bokach głowy, najczęściej zaczesując je w tzw. irokeza. Występują przeciwko wszystkim instytucjom, które ich zdaniem ograniczają wolność i niezależność człowieka: rząd i jego aparat przymusu – policja i wojsko, zorganizowana religia, środki masowego przekazu, wielkie korporacje itp. Bywa to przyczyną wchodzenia w konflikt z obowiązującymi normami prawnymi.

SKINHEDZI – strzygą włosy na krótko lub zupełnie golą głowy, noszą kurtki tzw. “flayersy” dwustronne – czarne i pomarańczowe, podczas bójki (zadymy) przekładane na jaskrawą stroną, wysokie, ciężkie buty z kolorowymi sznurowadłami. Często prezentują postawą agresji, nietolerancji o podłożu nacjonalistycznym. Są sprawcami rozbojów, pobić, a nawet zabójstw. Dokonują kradzieży i dewastacji mienia.

EMO – Styl ubierania emo charakteryzuje się noszeniem dżinsów rurek zarówno przez dziewczyny, jak chłopców, długie ukośne grzywki zaczesane na jedną połowę twarzy, na jedno lub oboje oczu, oczy zarysowane czarną kredką (obie płcie) z reguły czarne, proste włosy, wąskie t-shirty często z nazwami zespołów rockowych, paski nabijane ćwiekami ( najczęściej czarno-biała szachownica ), opaski na nadgarstki, materiałowe tenisówki lub inne buty ( często stare i zniszczone ); jeżeli noszą okulary, to „muszą” mieć one grube, czarne oprawki. Ludzie emo są postrzegani jako melodramatyczni, nastolatkowie, piszący depresyjną poezję. Współcześnie emo zostało nazwane “smutną karykaturą” tego, czym było kiedyś (reakcją na agresywny i materialistyczny styl życia amerykańskich raperów ). Niektórzy oskarżają emo o promowanie samookaleczeń i samobójstw.

DRESIARZE – noszą krótkie włosy oraz dresy i ubrania znanychj marek np. ”Adidas”, “Nike”. Często uprawiają jakiś sport ( koszykówką, piłką nożną itp.). Nie stronią od „zadym, dość często wiążą się z gangami.
TECHNO i RAVE’OWCY – słuchają rytmicznej, jednostajnej muzyki. Ubierają się jaskrawo z elementami świecącymi w ultrafiolecie, im ich strój jest bardziej szokujący, tym lepiej. Są to głównie licealiści i studenci.
GRAFICIARZE – miłośnicy tej sztuki to najczęściej uczniowie szkół plastycznych lub słuchacze hip-hopu i techno. Malują mury domów, szkół, wiadukty, wagony PKP.

SKATEOWCY – miłośnicy deskorolek i rolek. Noszą długie, szerokie, nisko opuszczone spodnie z krokiem w kolanach oraz za dużą bluzą, przeważnie z kapturem. Ogólnie są pozytywnie nastawieni do świata. Ideologią jest dla nich dobra zabawa i trenowanie coraz trudniejszych trików. Spotykają się na placach, albo specjalnie dla nich przygotowanych skateparkach i tam spędzają całe dnie. Nie są agresywni, jednak ich ekstremalne zabawy nie są przychylnie odbierane przez społeczeństwo i często są przeganiani z miejsc na których ćwiczą. Wielu skaterów to grafficiarze.
GRUNGE – noszą “kozie” bródki, podobne do tej, jaką miał Lenin. Ubierają sią w wyciągnięte swetry, spodnie wojskowe i glany. Słuchają muzyki o dość ostrym, agresywnym brzmieniem, ale zdecydowanie różnym od heavy metalu, bardziej zbliżonym do brzmienia “tradycyjnego” rocka lat 60. Są pokojowo nastawieni do całego świata.

GOCI – słuchają gothic metalu, doom metalu, metalu progresywnego, oraz metalu symfonicznego. Często interesują się okultyzmem, literaturą i sztuką. Cechuje ich (przynajmniej werbalnie) dystans do świata, uwielbienie śmierci, romantyczna postawa życiowa. Ubierają się w czerń często w połączeniu z czerwienią i fioletem. Za typowe stroje gotów można uznać ubrania w stylu retro wzorowane na XIX-wiecznej arystokracji, czarne płaszcze i ciemne okulary.

RASTAFARIANIE – ruch Rastafari zapoczątkowany został w ramach walki o równouprawnienie rasowe oraz koncepcji powrotu do Afryki. Rastafarianie wierzą że wszyscy ludzie, bez względu na różnice rasowe czy klasowe, są równymi sobie. Uważają że umysł powinien pozostawać czysty, a ma w tym pomóc palenie świętego zioła – marihuany. Ich ulubioną muzyką jest reggae. Noszą na głowie dredy, czyli długie, skręcone w wąskie pasma (nie splecione) włosy, których się nie rozczesuje. W ubiorze preferują trzy kolory: czerwony, żółty i zielony.

Subkultur młodzieżowych jest wiele. Zjawisko to trudno ocenić. Niektórzy traktują je marginalne, natomiast inni dostrzegają w nim elementy postępowe. Niemniej jednak trzeba przyznać, że subkultury wywierają istotny wpływ na kształtowanie postaw młodzieży. W obecnych czasach, kiedy spogląda się na mijanych na ulicy młodych ludzi, na pierwszy rzut oka trudno stwierdzić, jaką subkulturę reprezentują oraz np. jakiej słuchają muzyki. Widok typowego punka, hippisa, metalowca, graficiarza jest już coraz rzadszy. Inaczej niż to było kilka lat wcześniej. Oczywiście, błędne byłoby stwierdzenie, że subkultury młodzieżowe zniknęły  zupełnie, jednak są coraz trudniej rozpoznawalne. Świat idzie do przodu, czasy się zmieniają, a wraz z nimi zmienia się kultura, która coraz częściej istnieje także w cyberświecie, a co za tym idzie – termin „subkultura” nabiera nowego znaczenia.

Opracowała Sylwia Mieszała

Żródło:

“Policja i każdy z nas. W trosce o bezpieczeństwo”M.Śmiałek

„Subkultury młodzieżowe w Polsce, wybrane zagadnienia”.

Related Images: