Współczesne zagrożenia dzieci i młodzieży.
W życiu wszyscy spotykamy się z różnymi zagrożeniami. Szczególnie narażona jest na nią młodzież i dzieci szukający prostych rozwiązań i wyraźnych wskazówek, jak żyć. Młody człowiek jest zagubiony w dzisiejszym świecie przesyconym techniką i informacją, z której trudno w jasny sposób odróżnić dobro od zła, prawdę od fałszu. Zagrożeń nie da się wyeliminować, ale można i trzeba je ograniczać.
Młodzież nie potrafiąca odnaleźć się w codziennym życiu, która czuje się nieakceptowana, odrzucona, szuka pocieszenia w uzależnieniach. Czym jest uzależnienie? To stan polegający na zaburzeniu zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Cechuje się koniecznością zażywania danej substancji lub przymusem realizacji określonej czynności. Chęć poczucia chwilowej ulgi i odprężenia sprawiają, że młodzież sięga po tytoń, narkotyki czy alkohol. Substancje te pozwalają przenieść się w inny świat. Świat w którym nie ma problemów, wszystko wydaje się być łatwiejsze. Jednak w końcu przychodzi czas, kiedy substancje przestają działać , a świat jest nadal beznadziejny. Wtedy pojawia się myśl- skoro raz mi pomogło, może i teraz się uda?. I biorą drugi raz, trzeci i kolejny….Do momentu aż przyjmuje na nimi kontrolę, a potrzeba chwilowej poprawy nastroju staje się koniecznością brania używek, aby normalnie funkcjonować.
Jak zachowuje się młodzież która jest uzależniona:
• wycofuje się z relacji ze światem, spędzając wiele czasu samotnie
• może zapomnieć, jak wygląda prawdziwa rozrywka i wyrażanie emocji w komunikacji werbalnej ,
• mentalnie odrywa się od rzeczywistego świata,
• sprawia, że jej zainteresowania się zmniejszają ,
• ma gwałtowne wahania nastroju ,
• ma zaburzenia snu i odżywiania ,
• wpada w konflikty z bliskimi ,
• ma kłopoty w szkole.
Jak zacząć rozmowę z osobom uzależnioną?
Oto kilka podpowiedzi które mogą pomóc:
- zachowa spokój,
- powiedz ,że jest dla Ciebie ważne i martwisz się o jej zdrowie i chcesz jej pomóc,
- nie krytykuj, nie oceniaj
- mów rzeczowo, konkretnie,
- słuchaj co mówi Ci dziecko,
- zapytaj się ,czy zdecyduje się na rozmowę ze specjalistą.
Pamiętaj że każda rozmowa jest próbą pomocy i warto rozmawiać, ale też warto słuchać młodego człowieka, który szuka swojego miejsca w tym otaczającym go świecie.
Opracowała: Małgorzata Furtak
Źródła:
www. Ośrodek terapii uzależnień
www. Szkolnictwo.pl
Współczesne zagrożenia młodzieży – wydawnictwo AHE Łódź